Domov

Extra platby pre deti v projekte Adopcia na diaľku

Deti v programe adopcie na diaľku a ich rodiny zažívajú najrôznejšie životné situácie a väčšinou sa o ne podelí so svojím adoptívnym rodičom v listoch. Pokiaľ sa jedná o nejaký naliehavý problém, tak sa z pravidla rodina obráti priamo na koordinátora, ktorý má dieťa na starosti, a požiadajú o radu.

Koordinátor rodinu vypočuje a pokiaľ ide o problém, s ktorým by mohol pomôcť aj adoptívny rodič dieťaťa, tak kontaktuje českú kanceláriu a spoločne s adoptívnym rodičom sa snažíme nájsť najvhodnejšiu cestu, ako dieťaťu a rodine pomôcť.

Pre tieto prípady existuje extra platba. Ide o službu nad rámec adopcia na diaľku, ktorá väčšinou nesúvisí priamo so vzdelaním dieťaťa. Peniaze, ktoré adoptívni rodičia posielajú normálne deťom každý trimester, sú určené na školné, ale extra platba je niečo naviac. Najviac cez extra platby riešime neočakávanej zdravotné výdavky dieťaťa alebo niekoho z rodiny, uhradenie dlhu na strednej alebo vysokej škole, nákup extra jedla, obstaranie laptopu pre vysokoškolákov alebo nákup bicykla pre dieťa, ktoré býva ďaleko od školy a každý deň musí dochádzať niekoľko kilometrov. Vždy najskôr s kenskými koordinátormi overíme, či je naozaj nutné k extra platbe pristúpiť a keď s čiastkou súhlasí aj adoptívny rodič, tak môžeme extra nákup zrealizovať. Keďže sa ale jedná o službu nad rámec samotného projektu adopcie na diaľku, tak je potrebné povedať, že je to pre našich dobrovoľných koordinátorov veľká časová a zároveň aj organizačné záťaž. Administratíva spojená s nárastom realizovaných extra platieb je čím ďalej náročnejšia, preto sme sa rozhodli, že od januára 2016 zavedieme administratívny poplatok vo výške 6% z čiastky extra platby. Minimálny poplatok bude 30 Kč (1 EUR) a maximálny poplatok bude 1000 Kč (38 EUR).

Extra platby teda pomáhajú deťom v programe adopcie, ale jedná sa o spôsob, ako dieťaťu poslať do Kene peniaze na prilepšenie. Vždy je potrebné jednotlivé prípady veľmi starostlivo posúdiť.

Takto sme napríklad, vďaka adoptívnemu rodičovi, pomohli rodine chlapca Patricka Owino (51509) postaviť vlastný dom. Rodina bola veľmi zaťažená nájmom, ktorý musela každý mesiac platiť a adoptívny rodič sa rozhodol rodine pomôcť. Jedinou podmienkou adoptívneho rodiča bolo, aby rodina mala k dispozícii vlastný pozemok. Vďaka extra platbe 30 000 Kč má teraz rodina vlastní hlinený domček a o jednu životnú starosť menej.


(Video má české titulky, klikněte na "CC" a "čeština".)

Ďalší príbeh sa týka chlapca Chriswarena Ongui (51548) a jeho rodiny, ktorá býva 7 km od jazera a preto mali k domčeku zavedenú vodnú pumpu na privádzanie vody. Táto vodná pumpa sa bohužiaľ jedného dňa rozbila a rodina nemala dostatok finančných prostriedkov na opravu. Aj v tomto prípade pomohol adoptívny rodič a poslal extra platbu 12 000 Kč na nákup novej vodnej pumpy. Rodina je veľmi šťastná a vďačná za túto pomoc. Vodu tiež využívajú na zavlažovanie zeleniny na malom políčku vedľa domčeku.

Posledný príklad sa týka absolventa odboru Business Management and Administration, chlapca Davida Otieno Odongo (40216). Tento chlapec úspešne dokončil štúdium a adoptívny rodič sa rozhodol podporiť ho v jeho začínajúcej kariére. Keďže chlapci zostal preplatok z nevyužitých peňazí určených na školné, adoptívny rodič súhlasil, že ich môže Dávid vhodne investovať. Na základe prieskumu v slume, kde chlapec žije, sa David rozhodol, že si otvorí obchod napoly s elektronikou a napoly holičstvom. Adoptívnemu rodičovi sa nápad páčil, takže nič nebránilo tomu, aby sme preplatok poslali chlapcovi ako extra platbu na rozjazd podnikania. Dávidovi sa podnikanie darí skvele. Vedie si starostlivo záznamy o zákazníkoch aj o predanej elektronike. Vďaka pomoci adoptívneho rodiča dokáže uživiť nielen seba, ale aj finančne pomôcť svojej matke a sestrám, ktoré ešte chodia do školy.


(Video má české titulky, klikněte na "CC" a "čeština".)