Domov

Zdravotné poistenie zachraňuje životy

Zdravotné poistenie je pre nás nevyhnutné a nie inak je tomu i v Keni. Zdravotná starostlivosť je tam veľmi drahá a to nielen tá špecializovaná, ale drahá je aj samotná návšteva praktického lekára, ktorý predpisuje potrebné lieky. Rodiny detí zapojených do programu Adopcia na diaľku, pochádzajú z tých najchudobnejších pomerov, kde je bežné, že zo strachu zo zadlženia k doktorovi ľudia nejdú ani s vážnejšími problémami.

Vďaka zdravotnému poisteniu sa prístup rodín k lekárskej starostlivosti postupne mení a sme veľmi radi, že tento rok už po siedmykrát ponúkame možnosť podporiť adoptované deti aj po zdravotnej stránke. Sme radi, že zdravotné poistenie naozaj pomáha a že vďaka nemu majú aj vážne zdravotné prípady svoj šťastný koniec. Tu je jeden z nich:

Swamida Achieng (ID 50836) je v treťom ročníku na strednej škole. Pochádza z typickej rodiny - má troch bratov, matka je v domácnosti, otec je krajčír a zo svojho veľmi nízkeho príjmu musí živiť početnú rodinu. Žijú v slume v Nairobi. Dievča si náhle začala sťažovať na bolesti na hrudníku a na bruchu. Pretože je zapojená do programu zdravotného poistenia, išla na vyšetrenie do Coptic Hospital v Nairobi a dostala lieky. Tie ale nezabrali a jej stav sa zhoršil. Bola preto ihneď hospitalizovaná v Jamaa Hospital.

Podstúpila niekoľko vyšetrení, medzi nimi aj vyšetrenie pľúc a srdca. Jej stav sa ale stále zhoršoval, začala často zvracať, mala nízky tlak a musela dostať aj infúziu krvi. Urobili jej preto aj špecializované kolonoskopické vyšetrenie a bolo zistené, že má peritoneálnu tuberkulózu. Bola jej hneď nasadená liečba, na ktorú reagovala pozitívne. Dievča bola hospitalizovaná celkom tri týždne. Teraz je už takmer zdravá a opäť sa vrátila do školy, aj keď ešte 6 mesiacov bude brať lieky.

Vzhľadom k akútnemu zhoršeniu jej stavu by bez včasnej pomoci lekárov a špecializovaného vyšetrenia mohlo dôjsť k najhoršiemu. Liečba stála celkovo 285,656 Ksh. Zdravotné poistenie hradí náklady síce len do výšky 200 000 Ksh, ale vzhľadom na to, že rodina je na tom finančne naozaj zle a zvyšok by nemohla doplatiť, bola liečba uhradená celá.

Ak chcete "svoje dieťa" poistiť na ďalšie obdobie od júna 2015 do konca mája 2016, potom prosím:

1) najneskôr do 24.5. 2015 pošlite čiastku 1500,- Kč (v prípade rodičov zo Slovenska alebo platiacich v Eurách sumu 60 EUR)

2) na účet: 19-1460510217/0100 (v prípade rodičov zo Slovenska  4001055909/7500 – IBAN: SK13 7500 0000 0040 0105 5909)

3) Variabilný symbol: 6 + číslo „Vašeho“ dieťatka v databáze (tedy napr. 641023). Ak nebude VS začínať číslom 6, nebude možné platbu odlíšiť od školného a Vaše dieťatko v takom prípade môže zostať nepoistené!

Bližšie informácie ohľadom výšky hradenia zdravotných nákladov a odkazy na ďalšie prípady detí nájdete na našich stránkach alebo v informačnom emaile, ktorý bol všetkým adoptívnym rodičom odoslaný 20.4.2015.

Tešíme sa, že spoločnými silami bude takýchto príbehov so šťastným koncom čo najviac.

Lenka Čapková