Domov

Prečo je adopcia učiteľov viazaná na pracovnú pozíciu a nie na konkrétneho človeka?

Ako je bežné všade, aj u nás na škole existuje fluktuácia zamestnancov. Sú k tomu rôzne dôvody: sťahovanie, iná pracovná ponuka, rodinné dôvody, atď. Ak učiteľ odíde, hľadáme za neho adekvátnu náhradu, ideálne s rovnakou aprobáciou, teda rovnakou kombináciou predmetov, ktoré môže učiť.

V prípade našich učiteľov je fluktuácia ovplyvnená aj tým, že nie sme škola spravovaná štátom, kde majú učitelia okrem vyššieho platu zaistenú napríklad penziu. Tieto výhody v súčasnej dobe my ponúknuť nemôžeme. Ak učiteľ dostane ponuku na umiestnenie do štátnej školy, často ju pod tlakom rodiny prijíma a odchádza učiť do vzdialenej oblasti a do školy, kde nemá pre výuku kvalitné zázemie. My sme potom nútení hľadať nového učiteľa a dúfame, že nové formy výuky, ktoré si u náš učitelia osvojili, využijú aj na novej škole a svojim inovatívnym spôsobom výuky a prístupom k deťom budú inšpirovať nových kolegov.

Preto je v tomto projekte možné podporiť práve pracovnú pozíciu, pretože skladba vyučovaných predmetov je nemenná, ale ľudia sa meniť prirodzene môžu.